ترمیم فرش برای برطرف کردن یکسری ایرادات فرش مانند پارگی، سوختگی، کجی، پوسیدگی و آسیب دیدگی های به وجود آمده در فرش انجام می شود. برای تعمیر فرش و ترمیم آن راه های گوناگونی وجود دارد مانند شیرازه دوزی، ریشه بافی، رفوگری، رفع چروکیدگی در صورتی که آسیب ها زیاد عمیق نباشد، استفاده می کنند.

 در صورت به وجود آمدن آسیب های عمیق تر از یکسری روش های دیگر نیز برای تعمیر فرش یا ترمیم فرش استفاده می شود که از جمله آن روش ها می توان روش های مرمت فرش را نام برد که بیشتر در زمان پوسیدگی های زیاد فرش یا در زمان سوختگی فرش استفاده می شود.

تعمیرات فرشاهمیت ترمیم فرش

یکی از دلایلی که ترمیم فرش ها اهمیت زیادی پیدا می کند این است که فرش های ایرانی حاصل تلاش های زیاد هنرمندان با سلیقه و خوش ذوق ایرانی می باشد بنابراین نگهداری و ترمیم فرش بسیار مهم می باشد. تعمیر فرش یعنی از بین بردن و برطرف کردن عیب های به وجود آمده در فرش ها می باشد.

در خیلی از مواقع فرش های بسیار قدیمی که دچار عیوبی مانند پوسیدگی و سوختگی شده اند را تعمیر و رفو می کنند و در نمایشگاه های فرش  و موزه های فرش به نمایش می گذارند یکی از دلایل این کار این است که فرشی که تعمیر و رفو شده است دارای ارزش مادی و معنوی بسیار بیشتر از فرش آسیب دیده می باشد.

 

نحوه انجام کار ترمیم فرش

برای تعمیر فرش و ترمیم آن به یکسری وسایل اولیه نیاز داریم که از جمله آن وسایل می توانیم نخ و سوزن، چاقوی بافت، موم، انبردست، انگشتانه، درفش و کلاف ها و تار و پودی از جنس فرش را نام ببریم. برای انجام تعمیر فرش و رفو گری آن ابتدا فرش شسته می شود. بعد از آن گره ها و بافت های آسیب دیده با درفش و سوزن از بقیه فرش جدا می شود.

 در این هنگام اگر قسمت آسیب دیده فرش بزرگ باشد فرش را در قاب چوبی می گذارند  و بعد از آن شروع به گره زنی و تارکشی می کنند تا فرش دوباره به حالت قبل و اولیه خود برگردد. اگر مشکل فرش چروک و پیچ خوردگی باشد با یکسری نوارهایی فرش را از پشت آن محکم می کنند و دوباره آن را به حالت اولیه بر می گردانند.

 

توجه به نوع آسیب فرش در ترمیم آن

برای ترمیم فرش و تعمیر آن باید به نوع آسیب وارد شده به فرش توجه زیادی داشت. یکسری آسیب هایی مانند پوسیدگی، دررفتگی، فرسودگی، بیدززدن، سوختگی، رنگ پریدگی شیوه های مخصوص به خود را دارند این نوع آسیب ها به پرزها ، پودهای فرش و یا چله های آن مربوط می شود.

 برای آسیب های عمیق به تار و پود های فرش و یا در رفتگی چله های فرش روش های بسیار تخصصی وجود دارد که در قالیشویی های مدرن و به روز با شیوه های مناسبی انجام می شود اما برای آسیب های کمتر مانند آسیب دیدن جزئی پرزها، این مشکلات با گره زدن های مجدد تار های فرش رفع خواهد شد.

 

مزایای ترمیم فرش

ترمیم فرش و تعمیر و رفوگری آن باعث حفظ فرشی می شود که در حال نابودی و از بین رفتن است. فرشی که ترمیم و رفو می شود ارزش های مادی آن برگردانده می شود و ارزش معنوی تاریخی و هنری آن حفظ و نگهداری می شود و ترمیم فرش های قدیمی بخشی از فرآیند حفظ تاریخ هنر ایران حساب می شود بنابراین ترمیم فرش و حفظ و نگهداری آن ها بسیار مهم می باشد. برای حفظ تاریخ فرش و حفظ این هنر حتما باید در حفظ و نگهداری فرش های قدیمی کوشا باشیم و برای این مسئله اهمیت خاصی قائل باشیم.

 

معایب ترمیم فرش

در کنار مزایای بی شماری که ترمیم فرش دارد؛ گاهی هزینه ترمیم و رفوگری باعث می شود که به نظر افراد این کار مقرون به صرفه نباشد و ترجیح دهند به جای رفوگری فرش ، آن را تعویض کنند. یکسری شیوه های رفوگری و ترمیم فرش نیز بسیار سطحی انجام می شود. مانند رفع رنگ پریدگی فرش با روش هایی مانندرنگ آمیزی با ماژیک که این روش موقتی می باشد و بعد از مدت کوتاهی دوباره به حالت عادی خود برمی گردند.

با توجه به این نکته که فرش ها نیز جز آثار هنری و تاریخی محسوب می شود و حفظ و نگهداری آن ها بسیار مهم است باید رفوگری و ترمیم فرش ها به خصوص فرش های گران قیمت و دستباف در مراکز تخصصی و زیر نظر کادری مجرب صورت گیرد.

تعمیر فرشترمیم فرش دستباف

ترمیم فرش دستباف بسیار اهمیت بالایی دارد. فرش دستباف ایران در جهان دارای شهرت فراوان است و به دلیل زیبایی های خاصی که دارد نظر همه را جلب می کند. فرش دستاف ایران به دلیل کیفیت بالایی که دارد دارای طرفداران فراوانی در جهان می باشد در جهان فرش دستباف را با نام ایران می شناسند. بنابراین حفظ و نگهداری این آثار مانند حفظ و نگهداری از آثار تاریخی و گران بها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

نباید به این موضوع سطحی نگاه کرد. گاهی فرش های دستباف دچار آسیب دیدگی هایی می شوند و گاهی قسمت هایی از این فرش های ارزشمند و گران بها دچار پارگی و یا حتی رنگ پریدگی می شوند. ترمیم فرش دستباف باعث حفظ ارزش های مادی و معنوی آن می شود. ترمیم فرش دستباف باعث طولانی شدن عمر این فرش ها و استفاده مجدد از آن ها می شود. ترمیم فرش دستباف و تبدیل آن به حالت عادی قبلی آن یک اقدامی حرفه ای می باشد و باید حتما به دست متخصصین این کار صورت گیرد.

 

اهمیت ترمیم فرش دستباف

هرچه فرش ها ماندگاری و عمر بیشتری داشته باشند، ارزش مادی و معنوی بیشتری نیز پیدا می کنند. فرش های دستباف دارای عمر و ماندگاری بالاتری از بقیه فرش ها می باشند. یک نکته جالب دیگر در فرش های دستباف این است که بعضا به مرور زمان در اثر پاخوردگی، شست وشو و نور خورشید زیبایی این فرش افزایش پیدا می کند و زیبایی و چشم نوازی خودش را از دست نمی دهد.

 این قضیه در مورد فرش های ماشینی برعکس می باشد و هر چه بیشتر استفاده شوند و شسته شوند به مرور زمان زیبایی خود را از دست خواهند داد. ارزش مادی و معنوی فرش های دستباف نیز با سن این فرش ها رابطه مستقیم دارد و هرچه این فرش ها قدیمی تر شوند دارای ارزش مادی و معنوی بیشتری نیز می شوند.

در نتیجه ترمیم فرش دستباف باعث می شود عمر این فرش طولانی تر شود و ارزش مادی و معنوی آن نیز بیشتر شود. پس اهمیت ترمیم فرش دستباف چند برابر فرش های دیگر می باشد. هزینه ترمیم فرش ارزش این را دارد که این آثار بسیار ارزشمند حفظ شوند.

 

ترمیم فرش را به دست متخصصین این کار بسپارید

همان طور که تا اینجا مقاله متوجه شدید ترمیم و تعمیر فرش اهمیت بسیار بالایی دارد و اگر فرش دستباف باشد این اهمیت چند برابر خواهد شد. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که این کار را به هر کسی نسپارید اگر دنبال نتیجه مطلوب هستید این کار را حتما به دست متخصصین این کار بسپارید تا نگرانی نداشته باشید.

به تعمیر و بازسازی بخش های آسیب دیده فرش، رفوگری فرش گفته می شود. رفوگری فرش مانند فرش بافی یک هنر محسوب می شود و با  آموزش و تجربه بدست می آید. رفوگری و تعمیر فرش توسط قالیشویی و توسط افراد متخصص حتما باید انجام شود و رفوگری فرش یک کار کاملاً تخصصی می باشد.

 رفوگری فرش یا همان ترمیم یا تعمیر فرش برای برطرف کردن عیوب فرش مانند پارگی فرش یا تعمیر و ترمیم شیرازه فرش استفاده می شود. هزینه ترمیم فرش بستگی به نوع آسیب دیدگی و نوع فرش دارد به طور کلی هزینه ترمیم فرش دستباف بیشتر از هزینه ترمیم فرش ماشینی می باشد. ترمیم فرش دستباف خدمتی است که باید حتما به دست متخصصین این کار صورت بگیرد.

 

قالیشویی امیدان

اگر شما به دنبال قالیشویی هستید که بهترین سرویس خدمات رفوگری را دارد و کادری متخصص در رفوگری فرش دستباف دارد که به تمامی نکات و اصول گفته شده در مقاله بالا توجه می کند همچنین تمامی نکات را برای شست و شو فرش های شما رعایت می کند قالیشویی امیدان بهترین و شایسته ترین انتخاب می باشد. دیگر نگران از دست دادن فرش های آسیب دیده خود نباشید. قالیشویی امیدان با بهترین کادر و متخصصان رفوگری و ترمیم فرش های آسیب دیده در کنار شماست.

قالیشویی امیدان عضو رسمی اتحادیه قالی شویان تهران با کد اتحادیه ۱۰۶ می باشد. شما می توانید با مراجعه به سایت اتحادیه قالیشویان تهران نام قالی شویی امیدان  را در لیست اتحادیه ها مشاهد کنید  پس با خیالی راحت و آسوده فرش های خود را به قالیشویی امیدان بسپارید.

قالیشویی امیدان کادری متخصص برای شست و شوی فرش های گران قیمت، دستباف و فرش های ابریشمی شما دارد. بدون نگرانی فرش های دستباف و گران قیمت خود را به متخصصان قالیشویی امیدان بسپارید که بهترین انتخاب برای این فرش های گران قیمت می باشد.

در صورتی که فرش های دستباف و ابریشمی شما دچار آسیب دیدگی و پارگی شدند یا دچار رنگ پریدگی شدند حتما باید آن ها را ترمیم و بازسازی کنید.اما حتما باید این کار را به دست متخصصین این کار بسپارید چون این فرش ها دارای ارزش های مادی و معنوی بالایی می باشند و رفوگری این فرش ها باعث می شود ارزش های مادی و معنوی آن ها نیز بسیار بیشتر شوند.

ترمیم فرشخدمات منحصر به فرد قالی شویی امیدان در ترمیم فرش های دستباف و گران قیمت

قالی شویی امیدان با نیم قرن تجربه در کار رفوگری و ترمیم فرش خیالتان را از این بابت راحت می کند. پس با خیالی راحت ترمیم و تعمیر رفش های گران بها مانند فرش های دستباف و ابریشمی خود را به قالی شویی مدرن و تخصصی امیدان بسپارید و شک نکنید فرش هایتان را با همان طراوت روزهای اول تحویل خواهید گرفت.

 قالی شویی امیدان بدون اغراق یکی از بهترین قالی شویی های تهران می باشد که در کار رفوگری فرش های دستباف تجربه کافی دارد و برای این کار مناسب است. شاید قالی شویی های متعددی وجود داشته باشند که کار رفوگری را انجام می دهند.، اما قالی شویی امیدان به خاطر استفاده از متخصصین هر فرش مانند استفاده از متخصصین رفو فرش های دستباف عملکرد بسیار مناسب تری خواهد داشت و نگرانی ها را برای حفظ و نگهداری این آثار بی نظیر ایرانی کاهش می دهد.

 

خدمات ویژه قالی شویی امیدان

شما در هر کجای تهران که زندگی کنید، می توانید تنها با یک تماس از خدمات منحصر به فرد قالیشویی امیدان استفاده کنید به این دلیل که قالیشویی امیدان در سراسر شهر تهران سرویس  حمل و نقل دارد. با تماس با قالیشویی امیدان و ثبت سفارش شما، ماموران حمل و نقل فرش به منزل شما خواهند آمد و فرش را از شما تحویل می گیرند.

بعد از شست و شوی فرش های شما یا رفوگری و ترمیم آن ها نیز ماموران حمل و نقل قالیشویی امیدان فرش های شما را  در کمترین زمان و با بهترین قیمت تحویل خواهند داد. قالیشویی امیدان با نیم قرن سابقه درخشان در شست و شوی انواع فرش ها و رفوگری و ترمیم آن ها  تمام نیازهای شست و شوی و ترمیم انواع فرش های شما رو رفع می کند.

استفاده از مواد شوینده طبیعی همچنین استفاده از مواد نانو و مواد شوینده گیاهی در قالیشویی امیدان باعث می شود که به فرش هایتان هیچگونه آسیبی وارد نشود و فرش کاملا سالم به شما تحویل داده خواهد شد.

 

قالیشویی مدرن و تمام اتوماتیک امیدان

قالشویی امیدان مجهز به دستگاه های تمام اتوماتیک و پیشرفته  و مدرن می باشد و همچنین به سیستم گرماخانه گازی نیز متصل است . قالیشویی امیدان متخصص شست و شوی فرش های گل ابریشم و دستباف و نفیس می باشد که این کار را توسط متخصصین فرش های دستباف توسط مواد شوینده طبیعی بدون هیچ گونه آسیبی به این فرش ها انجام می دهد.

رنگ برداری، رفوگری، پرداخت ریشه بافی و چرم دوزی نیز از خدمات دیگر قالیشویی امیدان می باشد. برای اینکه فرش هایتان شکسته نشوند و یا چروک نشوند فرش شما را لول کرده تحویل می گیرد و لوله کرده و نایلون پیچیده تحویل می دهد.

 

لیست خدمات ویژه قالیشویی امیدان

  •  شست و شوی انواع فرش ها ( اعم ماشینی، دستباف، ابریشمی، قدیمی، تابلو فرش و…)
  •  خدمات ریشه زنی
  •  رفوگری انواع فرش های ماشینی و دستباف
  •  خدمات آهار و اتوکشی فرش
  •  چرم دوزی
  • رنگ برداری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *