به دنبال یک قالیشویی در سیدخندان برای رفوگری فرش خود هستید؟ می خواهید یک قالیشویی در رسالت برای رفوی فرش های ارزنده خود پیدا کنید؟ در انتخاب بهترین قالیشویی مخصوص فرش ابریشم دچار تردید شده اید؟ امروز می خواهیم همه چیز درباره رفوگری فرش را بررسی کنیم. برای اطلاعات بیشتر درباره رفوگری فرش، تا انتهای این متن با ما همراه باشید.

رفو فرش چیسترفوگری فرش چیست؟

رفوگری فرش یک هنر سنتی و قدیمی در کشور ما ایران است که در کنار هنر قالی بافی پا به عرصه وجود گذاشته است.  رفوی فرش یک تکنیک ظریف برای ترمیم کردن سوراخ ها یا نواحی فرسوده فرش می باشد. این کار اغلب به صورت دستی انجام می شود و باید توسط افراد مجرب و حرفه ای در این زمینه انجام شود. چرا که در غیر این صورت، ممکن است آسیب های جبران ناپذیری در حین رفوگری به فرش شما وارد شود.

دلیل اهمیت رفوگری فرش چیست؟

در حقیقت، رفوگری فرش همان مهارتی است که می تواند یک فرش قدیمی و آسیب دیده را دوباره زنده کند. بنابراین می توان گفت که ارزش رفوگری اگر از هنر قالی بافی بیشتر نباشد؛ کمتر هم نیست. زمانی که یک فرش نفیس و گران قیمت آسیب ببیند و نیاز به تعمیر داشته باشد، ارزش هنر رفوگری فرش آشکارتر می شود. این آسیب می تواند به صورت پارگی، سوختگی و تجزیه پارچه باشد. هنر رفوگری برای این به وجود آمده است تا چنین آسیب هایی را به فرش ترمیم کند.

چه زمانی برای رفوگری قالیچه ها و فرش هایمان اقدام کنیم؟

وقتی صحبت از رفو کردن فرش ها و قالی های آسیب دیده به میان می آید، یکی از سوالاتی که در ذهن اکثر ما شکل می گیرد این است که بهترین زمان برای اقدام برای رفوگری فرش ها چه زمانی است؟ اگر بخواهیم رک و راست به این سوال پاسخ دهیم، باید این طور بگوییم که ” هرچه زودتر بهتر!”

زمانی که فرش یا قالیچه شما دچار آسیب دیدگی هایی از قبیل سوختگی، پارگی، پوسیدگی و دیگر آسیب های مشابه می شود؛ بهترین کار این است که در اسرع وقت برای رفوگری فرش اقدام کرده و آن را به یک قالیشویی حرفه ای بسپارید تا تعمیرات لازم روی آن انجام شود.

تعلل در رفوگری قالی ها و فرش ها چه پیامدهایی دارد؟

در قسمت قبل اشاره کردیم که باید فرش ها و قالی های آسیب دیده را در اسرع وقت ترمیم و رفو کنیم. در صورت تعلل در اقدام برای رفوگری فرش ها و قالیچه های آسیب دیده، آن ها ممکن است دستخوش دو نوع آسیب شوند:

پیش از هرچیز، شدت و عمق آسیبی که به فرش شما وارد شده است در طول زمان افزایش خواهد یافت و هرچه دیرتر برای رفوگری فرش های خود اقدام کنید؛ تعمیر آن ها سخت تر خواهد شد. به طوری که در مواردی ممکن است شدت این آسیب ها به حدی افزایش یابد که غیرقابل تعمیر شوند.

علاوه بر آن، برخی آسیب های بافتی از قبیل پوسیدگی، ممکن است به بافت های مجاور خود نیز آسیب بزنند. در چنین مواردی، هر چه دیرتر اقدام به رفوگری فرش یا قالی های آسیب دیده نمایید، بافت های بیشتری از فرش شما درگیر این آسیب خواهند شد. به عبارت دیگر، تعلل در تعمیر فرش ها می تواند گستره ی آسیب ها را افزایش دهد و این هم بر روی ظاهر و هم ارزش مادی فرش ها و قالیچه های شما تاثیر منفی خواهد گذاشت.

رفوگری چیسترفوگری چه فایده هایی برای فرش دارد؟

پیش از هرچیز، رفوگری برای بافت و تار وپود فرش شما مفید است. چرا که در صورت بروز پوسیدگی، سوختگی و…، هرچه زودتر آسیب را از طریق رفوگری فرش رفع نمایید؛ این آسیب دیدگی کمتر در فرش پخش شده و به بافت دیگر بخش های فرش آسیب خواهد زد.

به علاوه، رفوگری کمک می کند تا ظاهر فرش شما زیباتر و جذاب تر دیده شود و به عبارتی جانی دوباره به فرش شما خواهد بخشید. از سوی دیگر، هزینه رفوگری فرش در مقایسه با هزینه خرید یک فرش نو بسیار کمتر خواهد بود. پس بهتر این است که به جای دور انداختن فرش آسیب دیده و خرید فرش های جدید، تا حد امکان برای تعمیر فرش های قدیمی خود از طریق رفوگری فرش اقدام کنید تا در هزینه پرداختی صرفه جویی نمایید. البته باید دقت کنید که فرش خود را برای رفوگری فقط به بهترین قالیشویی سیدخندان بسپارید تا سلامت و عدم آسیب دیدگی فرش ها و قالی های خود را تضمین کنید.

ابزار لازم برای رفوگری فرش

هنگامی که به دنبال بهترین قالیشویی تر و تمیز برای رفوگری فرش های خود می باشید؛ یکی از مواردی که باید به آن ها توجه کنید ابزاری است که قالیشویی مورد نظرتان برای رفوگری فرش استفاده می کند. جالب است بدانید ابزار لازم برای رفوگری فرش اغلب مشابه همان وسایلی می باشد که در قالی بافی استفاده می شود. پر کاربردترین و معروف ترین ابزار مورد استفاده برای رفوگری فرش عبارتند از:

چاقو قلاب دار

قیچی و شانه های آهنی

نخ و سوزن

دوخت سوله

انگشتانه

یک قاب چوبی کوچک

موم

انبر

خمیرهای پشم و پنبه و ابریشم (بسته به نوع فرش)

باید دقت کنید که قالیشویی رسالت که برای رفوگری فرش خود انتخاب می کنید حتما از ابزار باکیفیت و درجه یک برای رفوگری فرش های شما استفاده کند. در غیر این صورت ممکن است که فرش شما در حین انجام فرآیند رفوگری آسیب ببیند.

مرکز رفوگری فرشرفوگری فرش ابریشم

فرش های ابریشم، خصوصا آن هایی که دست باف و قدیمی می باشند، به طور معمول فرش های بسیار نفیس و با ارزشی می باشند. این فرش ها ظرافت خاص و تار و پو بسیار حساسی دارند. انتخاب بهترین قالیشویی تر و تمیز برای رفوگری فرش ابریشمی شما کار آسانی نیست. چرا که فرش های ابریشمی به آسانی آسیب می بینند. هر آسیب کوچک به فرش های ابریشمی می تواند تاثیر زیادی روی ارزش مادی و زیبایی ظاهری این فرش ها و قالیچه ها بگذارد.

در نتیجه، حتما برای رفوگری یک فرش یا قالیچه ابریشمی به یک قالیشویی مخصوص فرش ابریشم با پرسنل با تجربه و حرفه ای مراجعه نمایید. این کار کمک می کند تا از بروز هرگونه آسیب برروی فرش های نفیس و باارزش ابریشمی خود جلوگیری نمایید.

در صورتی که به دنبال بهترین قالیشویی مخصوص فرش ابریشم برای رفوگری فرش ها و قالیچه های ابریشمی خود می باشید؛ کافی است به قالیشویی امیدان مراجعه کنید. کارکنان متخصص و با تجربه قالیشویی امیدان، ظرافت و حساسیت فرش های ابریشمی را درک کرده و با اطلاعات بالایی که در مورد رفوگری این نوع فرش ها دارند؛ فرش های شما را بدون بروز هیچ گونه آسیبی رفو خواهند نمود.

رفوگری فرش چگونه انجام می شود؟

همان طور که در  آغاز این متن هم اشاره کردیم، رفوگری فرش هنری ظریف است که ریزه کاری های بسیاری دارد. به همین خاطر نمی توان تمام فرآیند را به سادگی توضیح داد و نیاز به دوره های تخصصی و سال ها کسب تجربه دارد. برای این که کمی در مورد روند انجام رفوگری فرش توسط قالیشویی ها اطلاعات کسب کنید؛ در اینجا ما فقط نگاهی گذرا به مراحل رفوگری می اندازیم.

مراحل رفوی فرش و قالی

فرش یا قالیچه شما اغلب قبل از رفوگری شسته می شود. چرا که پیش از رفع آسیب دیدگی ها، باید هرگونه لکه و آلودگی از روی آن زدوده شود. سپس فرش به سمت عقب روی یک قاب که مخصوص رفوگری است نصب می شود.

در مرحله بعد، استاد رفوگر با استفاده از نخ هایی همرنگ فرش شروع به ترمیم هرگونه آسیب موجود در فرش یا قالیچه شما می کند. اگر نخ های فرش تغییر رنگ داده اند، باید از نخ های رنگ شده مشابه استفاده شود. اساتید رفوگر معمولا با نگاه کردن به نخ های حاشیه طول، رنگ را انتخاب می کنند.

اگر پرزها در انتها و یا دو طرف فرش آسیب دیده باشند، باید تعمیر شوند.برخی از انواع تعمیرات روش های خاص خود را دارد، که مستلزم تجربه و مهارت از طرف استاد رفوگر می باشد.

لکه های مربوط به سوختگی روی فرش باید با احتیاط تعمیر شود. مهم است که طرح و رنگ با فرش اصلی مطابقت داشته باشد. در غیر این صورت، مغایرت قابل مشاهده بوده و باعث کاهش ارزش فرش شما خواهد شد. برای ترمیم هرگونه پارگی باید نقطه پشت فرش را با نشانگر مشخص کرد. در صورتی که این پارگی خیلی عمیق است باید با کاتر کاملاً بریده شده و سپس جداگانه خراشیده شود.

برای اینکه رنگ قسمت‌های مختلف فرش با یکدیگر همخوانی داشته باشد، فرد باید دانش رنگرزی داشته باشد تا در مرحله رنگرزی مانعی نداشته باشد.در نهایت، اگر رنگ فرش با نخ‌های دیگر همخوانی نداشت، شخص رفوگر باید پس از اتمام کار، از همان رنگ‌ها در قیچی کردن، تارپیچی و خشک کردن استفاده کند تا به نتیجه دلخواه برسد.

همه چیز درباره رفوگری فرشآیا رفوگری برای فرش ضرر دارد؟

گاهی اوقات ممکن است یک قالیچه یا فرش بسیار نفیس و گران قیمت یا حتی عتیقه باشد؛ به طوری که حتی نتوان ارزش آن را محاسبه نمود. رفوگری غیر حرفه ای می تواند ارزش فرش را پایین بیاورد و روی زیبایی ظاهری فرش شما نیز تاثیر بگذارد. رفوگری غیر تخصصی حتی ممکن است باعث آسیب های جبران ناپذیر به بافت فرش شما شود.

رفوگری فرش با استفاده از روش های سطحی مانند رنگ آمیزی با نشانگرها فقط موقتی است و تغییر رنگ فرش پس از مدتی دوباره ظاهر می شود. در این شرایط شما مجبور به رفوگری دوباره فرش خود خواهید بود. در نتیجه، شما باید برای جلوگیری از آسیب دیدن فرش های نفیس خود، رفوگری فرش خود را به بهترین قالیشویی رسالت بسپارید تا بهترین خدمات رفوگری را به شما تحویل داده و مانع از آسیب دیدگی بافت و ظاهر فرش های شما شوند.

با مراجعه به قالیشویی امیدان، فرش های خود را بدون کوچکترین آسیب دیدگی با بالاترین کیفیت رفو کنید. پرسنل حرفه ای و با تجربه قالیشویی امیدان، قالی ها و فرش های نفیس و ارزنده شما را بدون آسیب به رنگ و بافت فرش، مثل روز اول برایتان رفو خواهند کرد.

چگونه بهترین قالیشویی سیدخندان را برای رفوی فرش انتخاب کنیم؟

در بخش های قبل در مورد اهمیت رفوگری فرش صحبت کردیم و اشاره کردیم که این کار بسیار حساس بوده و حتما باید توسط افراد باتجربه و حرفه ای انجام شود. به همین دلیل، انتخاب بهترین قالیشویی رسالت برای رفوی فرش یک انتخاب بسیار مهم است. در ادامه به نکات مهمی که به شما در انتخاب یک قالیشویی تر و تمیز برای رفوگری فرش ها و قالی های ارزشمند و نفیستان کمک می کند.

پرسنل قالیشویی

پیش از هرچیز، باید بدانید که قالیشویی موردنظر شما برای رفوگری فرشتان باید پرسنل باتجربه، حرفه ای و زبردستی داشته باشد. یکی از مهم ترین امتیازات یک قالیشویی این است که پرسنل با نظم و مسئولیت پذیری داشته باشد. تجربه و تخصص استاد رفوگر یکی از مهم ترین نکاتی است که کیفیت خدمات رفوگری ارائه شده توسط یک قالیشویی را تضمین می کند. قالیشویی امیدان با پرسنل حرفه ای و با تجربه و اساتید رفوگری درجه یک، خدمات رفوگری فرش و قالی باکیفیت و بی نقص به شما مشتریان عزیز ارائه خواهد داد.

ابزارآلات مورد استفاده

مورد مهم دیگری که هنگام انتخاب بهترین قالیشویی سیدخندان برای رفوی فرش های خود نباید از آن غافل شوید، ابزارآلات مورد استفاده قالیشویی است. یک قالیشویی باید از ابزار درجه یک، مدرن و با کیفیت برای خدمات رفوگری فرش و قالی خود استفاده نماید. تنها در این صورت است که یک قالیشویی تر و تمیز می تواند فرش ها و قالی های ارزنده شما را به بهترین شکل و بدون آسیب دیدگی رفو کند. قالیشویی امیدان، قالیشویی مخصوص فرش ابریشم، با ابزارآلات مدرن و تخصصی با کیفیت عالی آماده ارائه بهترین خدمات رفوگری فرش و قالی به شما مشتریان گرامی می باشد.

تعرفه رفوگری قالی و فرش

یکی از نکات مهمی که هنگام انتخاب یک قالیشویی برای رفوگری فرش باید به آن دقت نمایید، تعرفه ارائه خدمات قالیشویی مورد نظرتان می باشد. همیشه سعی کنید از چند قالیشویی مختلف برای خدمات رفوگری قیمت بگیرید و مناسب ترین قیمت را انتخاب کنید. تعرفه های خیلی بالا به صرفه نیستند و از سوی دیگر، تعرفه های خیلی پایین نشان دهنده نقصی در کیفیت ارائه خدمات می باشند. قالیشویی امیدان با تعرفه مناسب و منصفانه، ارائه دهنده انواع خدمات درجه یک و با کیفیت رفوگری انواع فرش و قالی می باشد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست خدمات