ریشه بافی فرش

همه ما دوست داریم فرش هایی زیبا داشته باشیم تا منزل یا محیط کارمان را زیبا کنند. زیبایی یک فرش نیز در وهله اول وابسته به سالم بودن آن است. هر فرشی از بخش های مختلفی ساخته شده است. از جمله مهم ترین بخش های هر فرش می توان به تار و پود، پرز، شیرازه و ریشه فرش اشاره کرد.

همان طور که می دانید؛ فرش ها غالبا روی زمین قرار می گیرند و بر اثر عوامل مختلفی مانند عبور و مرور و آلودگی، بخش های مختلف هر فرش یکی پس از دیگری دستخوش فرسودگی می شوند. در چنین شرایطی، برای جلوگیری از آسیب های جدی به فرش ها، باید خیلی به فکر آن ها باشیم.

مرکز ریشه بافی فرشاهمیت ریشه بافی فرش

به طور معمول، ریشه فرش ها از الیاف پنبه رنگ نشده یا پشم تهیه می شوند و روشن هستند. همین رنگ روشن ریشه هاست که باعث می شود آن ها زودتر از خود قالی یا فرش چرک شوند. البته این مشکلی اصلی ریشه فرش ها نیست.

 ریشه فرش ها در مقایسه با بخش های دیگر، بیشتر مستعد آسیب است. اتفاقات مختلفی مانند تماس با مواد اسیدی، رفت و آمد، و موارد متعدد دیگر، می توانند ریشه فرش را نابود کنند. در چنین شرایطی، باید هر چه سریع تر برای ترمیم کردن ریشه فرشتان اقدام کنید. در غیر این صورت باید قید فرشتان را بزنید! یک ریشه فرسوده، می تواند کم کم پیشروی کرده و باعث ریختگی گره های اصلی فرش شما و پارگی آن شود.

برای این که از وقوع چنین حوادثی برای فرشتان جلوگیری کنید؛ باید ریشه بافی فرش خود را به افراد متخصص و با تجربه ای بسپارید که می دانید این کار را به بهترین نحو ممکن انجام می دهند. پیشنهاد ما این است که این کار را به قالیشویی امیدان بسپارید. قالیشویی امیدان با پرسنل حرفه ای و مجرب، خدمات ریشه بافی فرش های شما را به صورت تضمینی برایتان انجام می دهد.

 

مراحل کلی و حساسیت ریشه بافی فرش

ریشه بافی می تواند دستی یا با دستگاه انجام شود. البته هر دوی این روش ها نیاز به دقت و توجه فراوانی دارند. این کار به دو مرحله اصلی تقسیم می شود. معمولا، این کار با جدا شدنِ کاملِ ریشه های آسیب دیده و معیوب از فرش آغاز می شود. در گام دوم این روش، ریشه جدید باید با دقت و ظرافت تمام به فرش بافته شود. کوچک ترین اشتباه در هر کدام از این مراحل می تواند آسیب جبران ناپذیری به فرش وارد کند و حتی ممکن است باعث ریزش برخی گره های اصلی شود.

 

خدمات ریشه بافی فرش قالیشویی امیدان

قالیشویی امیدان، از جمله معتبرترین شرکت ها در این زمینه به حساب می آید. پرسنل کارکشته و مجرب این شرکت قالیشویی در ترمیم انواع و اقسام فرش های دستباف، ماشینی، قالی و تابلو فرش تخصص دارند. قالیشویی امیدان علاوه بر شستشوی حرفه ای فرش، خدمات حرفه ای و تخصصی ریشه بافی نیز به شما مشتریان گرامی ارائه می دهد. خدمات این شرکت قالیشویی با مجوز رسمی و به صورت کاملا قانونی می باشد. به علاوه، قالیشویی امیدان با گارانتی که به مشتریان گرامی در قبال خدمات خود ارائه می دهد؛ جای هیچ گونه نگرانی باقی نمی گذارد.

گارانتی خدمات قالیشویی امیدان نشان از اعتماد این مجموعه به پرسنل زبده و متخصص فعال در این شرکت می باشد. شما با سپردن ریشه بافی فرش های خود به قالیشویی امیدان، فرش هایتان را مثل روز اول تحویل می گیرید. متخصصان فعال در این قالیشویی، ریشه بافی فرش شما را به نحوی انجام می دهند که به هیچ وجه اثری از آسیبی که به فرشتان وارد شده بود، باقی نمی ماند.

پرسنل فعال در این قالیشویی مدرن، برای همه خدماتی که ارائه می دهد اعم از شستشو و یا خدمات ترمیمی، از متدهای روز دنیا و فناوری نوین استفاده می کنند. به عنوان مثال برای شستشوی فرش از محلول های شوینده درجه یک خارجی استفاده می کنند و برای انجام خدمات ترمیمی مانند ریشه بافی فرش از جدیدترین روش های موجود بهره می برند.

ریشه بافی فرش تهرانآیا ریشه بافی فرش فقط برای فرش های آسیب دیده است؟

خیر، این طور نیست. با وجود این که اکثر مردم ریشه بافی فرش را فقط در زمانی انجام می دهند که ریشه فرش هایشان آسیب دیده باشد، اما ریشه بافی می تواند کاربردهای دیگری هم داشته باشد. یکی از مهم ترین کاربردهای ریشه بافی فرش ، پیش گیری از آسیب جدی به فرش بوده و کاربرد دیگر آن، تزیین فرش می باشد.

 

برای پیشگیری از آسیب

در صورتی که فرش های ارزنده ای، به خصوص فرش دستباف، دارید و نمی خواهید ریشه فرش هایتان دستخوش آسیب و استهلاک شوند؛ می توانید با اقدام به ریشه بافی فرش خود را از هرگونه آسیب محافظت کنید. این کار عمر مفید فرش هایتان را نیز بالا خواهد برد. در چنین شرایطی بهترین کار این است هرچه زودتر فرش خود را به یک مجموعه کاربلد و متخصص بسپارید تا کارهایتان را به طور کامل برایتان انجام دهد.

 

اهمیت ریشه دوزی فرش برای پیشگیری از آسیب

شک نکنید که اگر برای ریشه بافی فرش هایتان اقدام نکنید، آن ها بالاخره دیر یا زود دستخوش استهلاک می شوند. طبق معمول آسیب ها از حاشیه ها و ریشه های فرش شروع می شود و در صورت بی توجهی شما کم کم تمام فرشتان را فرسوده خواهد کرد که این از ارزش فرش شما خواهد کاست. همان طور که می دانید، پیشگیری همیشه بهتر از درمان است. پس چه بهتر که هرچه زودتر اقدام کنید.

برای ریشه بافی فرش هایتان به قصد پیشگیری، می توانید از خدمات حرفه ای شرکت قالیشویی امیدان استفاده کنید. یکی از نکات مثبت در خدمات این قالیشویی این است که پرسنل قالیشویی امیدان به صورت بیست و چهارساعته و شبانه روزی پاسخگوی شما می باشند. در نتیجه به محض این که تصمیم به ریشه بافی فرش هایتان گرفتید می توانید به سادگی از طریق یک تماس با قالیشویی امیدان برای این کار اقدام کنید. به علاوه، قالیشویی امیدان فرش هایتان را نهایتا ظرف مدت چهل و هشت ساعت به شما تحویل خواهد داد و نیاز نیست که زمان طولانی منتظر فرش هایتان بمانید.

 

ریشه بافی فرش برای تزیین

آیا دوست دارید که فرش هایتان با ریشه هایی که به زیبایی بافته شده اند، زیباتر و جذاب تر از همیشه به نظر برسند؟ در این صورت بهترین راه این است که ریشه بافی فرش تزیینی را انتخاب کنید. این کار هم از ریشه فرش هایتان در برابر آسیب های احتمالی محافظت می کند و هم به آن جلوه ی خوبی می بخشد.

انواع مختلفی از ریشه دوزی فرش وجود دارد که وقتی از جنبه تزیینی به این کار نگاه می کنیم؛ هر یک جلوه ای متفاوت به فرش می دهند. انتخاب نوع ریشه بافی تا حدود زیادی به نوع و شرایط فرش و انتخاب و سلیقه شما وابسته می باشد. در ادامه چند نوع از مهم ترین انواع ریشه بافی را با هم می بینیم:

تعمیرات فرشریشه بافی فرش ریشه بافی فرش دو گره

انجام ریشه بافی فرش دو گره به این صورت است که در مرحله اول همه ریشه های فرش مورد نظر را به گروه های دو تا پنج تایی تقسیم می کنند. سپس، دسته اول را در دست چپ گرفته و با دست راست، نخی با جنسی مشابه پود که دارای تاب کمتری را باشد را توسط انگشت سبابه و شست می گیرند. سپس این نخ را به دو دسته اول گره می زنند و گره را دقیقا به انتهای ریشه فرش انتقال می دهد. برای تمام دسته های ریشه فرش همین عمل به دقت تکرار می شود.

 

دو گره برای چه فرش هایی مناسب است؟

روش ریشه بافی دوگره، به طور معمول برای فرش های تازه و نوبافت مورد استفاده قرار می گیرد. این فرش ها دارای ریشه های بلند و سالم بوده و در نتیجه این روش به راحتی روی آنها اعمال می شود. نکته ای که باید به خاطر سپرد این است که روش ریشه بافی فرش دو گره برای فرش های قدیمی که ریشه های آن نازک، پوسیده و یا بسیار کوتاه شده باشند؛ بسیار سخت انجام می شوند.

برای اعمال این روش روی چنین فرشی، باید از دو گره از نخ و سوزن استفاده شود که این کار نیازمند هنر و تخصص است. برای ریشه بافی فرش دوگره برای فرش هایتان می توانید آنها را به قالیشویی امیدان بسپارید. پرسنل حرفه ای قالیشویی امیدان می توانند ریشه بافی دوگره را کاملا بی نقص و عالی برای فرش شما انجام دهند.

 

 گره نخودی

برای انجام دادن ریشه بافی از نوع گره نخودی هم مانند روش دوگره، حتما باید ریشه ها بلند باشند. باز هم مانند روش قبلی باید دسته های دو تا پنج عددی از ریشه ها جدا کرد. این ریشه ها به دور یکدیگر پیچیده شده و گره می خورند.این روش هم مانند روش قبلی، ترجیحا باید برای فرش های تازه و یا فرش هایی با ریشه های بلند استفاده شود.

در صورتی که این روش ریشه بافی برای فرش ها کهنه با ریشه های فرسوده و کوتاه استفاده شود، باید اول تعدادی ریشه جدید در انداره بلند در دو طرف فرش اضافه کرد و سپس گره های نخودی را به روش ذکر شده در بالا، اضافه کرد.  برای این که زیباترین و هنرمندانه ترین گره های نخود را روی ریشه های فرش خود داشته باشید، باید این کار را فقط به افراد متخصص و با تجربه بسپارید.

 با سپردن فرش های خود به مجموعه قالیشویی امیدان، ایمنی و طول عمر فرش های خود را تضمین می کنید. پرسنل کارکشته فعال در قالیشویی امیدان از بهترین و مناسب ترین روش ها برای انجام ریشه بافی فرش تزیینی استفاده می کنند تا بهترین ظاهر را به فرش هایتان ببخشند.

 

ریشه بافی فرش گره پنجره ای

سومین نوع، ریشه بافی فرش با گره پنجره ای است. این روش از ریشه بافی را می توان زیباترین روش ریشه بافی دانست که عمدتا برای ریشه بافی تزیینی استفاده می شود. لازمه انجام خوب این روش این است که ریشه های فرش بسیار بلند باشند.

برای ریشه بافی با گره پنجره ای، ابتدا ریشه بافی فرش به یکی از دو روش قبلی ( با روش دو گره یا گره نخودی) انجام می دهند. در ادامه، باقی مانده ریشه های نزدیک به هم راه گره می زنند. سپس این حرکت را دوباره تکرار می کنند. در نهایت وقتی به گره های ایجاد شده روی ریشه فرش نگاه می کنیم، می بینیم که به صورت پنجره ای تغییر شکل داده است.

 

گره پنجره ای، ویژه فرش های نفیس

به طور معمول ریشه بافی فرش از این روش را فقط برای فرش های مانند فرش های دستباف، فرش های ابریشمی، فرش های اصفهان و تبریز و… انجام می دهند. این نوع فرش ها را فقط باید به یک متخصص مطمئن سپرد، چرا که کوچکترین اشتباهی در ریشه دوزی فرش می تواند از ارزش بالای آن بکاهد.

قالیشویی امیدان، با متخصصان خبره و با تجربه خود که در زمینه انجام انواع ریشه دوزی فرش تجربه بالایی دارند، می تواند یک انتخاب عالی برای شما محسوب شود. با اعتماد به قالیشویی امیدان خدمات درجه یک ریشه بافی فرش را با مناسب ترین قیمت ها دریافت خواهید کرد. این شرکت قالیشویی حرفه ای، عضو اتحادیه قالیشویی های ایران بوده و تعرفه خدمات خود را براساس قیمت های مصوب شده در این اتحادیه تعیین می کند.

نکته: این فقط روش نیست که باعث تزیین فرش می شود. در بعضی موارد برای انجام ریشه بافی از نخ های رنگی و زیبا هم استفاده می شود که بر زیبایی فرش ها می افزاید.

 

طول بهینه ریشه فرش

جالب است بدانید اندازه ریشه با توجه به نوع و محل تولید و بافت فرش مابین دو سانتی متر تا چهارده سانتی متر متغیر می باشد. البته براساس تحقیقات انجام شده، طول بهینه ریشه فرش ها برابر با چهار سانتی متر است.

ریشه فرش های بلند تر می توانند با ریشه بافی های جذاب بسیار زیبا شوند اما حقیقت این است که همه چیز زیبایی نیست!  ریشه فرش های بلندتز از چهار سانتی متر با وجود زیبا بودن، احتمال دارد به هم گره بخورند و باعث سر خوردن افراد شود. این هم به افراد و هم به فرش آسیب خواهند رساند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *