چگونه لکه شراب را از روی فرش پاک کنیم؟ ( روش پاک کردن شراب از روی فرش )

قالیشویی امیدان شماره تماس: ۲۲۳۰۵۴۵۰ 

ریختن مواد غذایی یا هرچیز رنگی روی فرش یکی از کابوس‌های افرادی است که به تمیزی فرش خانه خود اهمیت می‌دهند. معمولا لکه‌ها از روی فرش خیلی سخت و به ندرت پاک می‌شوند، چون فرش به خاطر ساختاری که دارد مایع ریخته شده را به خوبی جذب میکند و بیرون کشیدن مایع از تار و پود فرش کار مشکلی است. ریختن چای، قهوه و شراب، از رایج‌ترین موارد ایجاد لکه روی فرش، در جهان هستند. در این مقاله قصد داریم روش پاک کردن شراب از روی فرش را که کار نسبتا مشکلی هم هست، به شما عزیزان آموزش بدهیم. البته موارد گفته شده در این آموزش کم و بیش برای سایر لکه‌ها هم می‌توانند مفید واقع شوند و آگاهی از این موارد حتی برای کسانی که هنوز دچار چنین مشکلی نشده‌اند ضروری است.

پاک کردن لکه شراب از روی فرشآشنایی با لکه شراب روی فرش

شراب که از تخمیر میوه‌ها بدست می‌آید معمولا به خاطر وجود رنگ‌دانه‌ها، رنگ پررنگی دارد و در صورتی که روی فرش یا مبلمانِ پارچه‌ای ریخته شود اثر قابل توجهی برجای می‌گذارد. هر چقدر که از زمان ریخته شدن شراب روی فرش بگذرد، لکه قدیمی‌تر شده و پاک کردن آن مشکل‌تر می‌شود.

پاک کردن لکه شراب همانند بسیاری از لکه‌های دیگر از روی فرش کار نسبتا مشکلی است. لکه شراب تقریبا شبیه لکه آبمیوه خصوصا آب انار، آب زرشک و آب آلبالو است و اگر آبمیوه روی فرش شما ریخته شده است، باز هم می‌توانید از این آموزش برای پاک کردن آن استفاده کنید.

همچنین شما باید به نوع فرش و جنس الیاف آن توجه داشته باشید، چراکه اقدامات شما برای پاک کردن لکه ممکن است منجر به خراب شدن فرش و آسیب رساندن به آن بشود.

فرش‌های دستباف و ابریشمی به خاطر ارزش بالایی که دارند، بسیار مهم است که تمیز بمانند و وجود لکه روی آنها، تقریبا برای همه افراد غیرقابل تحمل است. از طرفی الیاف این نوع فرش‌ها خیلی خوب رنگ را به خود جذب میکنند، به همین خاطر پاک کردن لکه ایجاد شده روی آنها مشکل است.

به خاطر ضروریت این موضوع، اقدام به آموزش پاک کردن لکه شراب از روی فرش کرده‌ایم تا درصورتی که با این مشکل مواجه شدید، بدون دستپاچگی بتوانید اقدامات لازم را انجام بدهید. اما فراموش نکنید که بهترین و ایمن‌ترین راه این است که فرش، مبلمان، خوشخواب یا هرچیزی که لکه‌ای روی آن ایجاد شده است را به یک قالیشویی حرفه‌ای بسپارید.

در ادامه‌ی مطلب، روش پاک کردن لکه شراب تازه و کهنه گفته میشود.

چگونه لکه شراب را از روی فرش پاک کنیم؟

اکنون به چگونگی پاک کردن لکه شراب از روی فرش می‌پردازیم. لکه‌های جوهر، چای، قهوه و شراب همگی یک سری شباهت‌ها بهم دارند و برای پاک کردن آنها باید یک اصول کلی را در نظر داشته باشید.

مهم‌ترین اصل در پاک کردن لکه، تازه بودن یا کهنه بودن آن است. اگر لکه به تازگی ایجاد شده، درصد موفقیت شما برای پاک کردن لکه بیشتر از زمانی است که مدت زیادی از ایجاد لکه گذشته باشد.

برای پاک کردن لکه‌ای که تازه ایجاد شده، یعنی به محض ریخته شدن شراب روی فرش به روش زیر عمل کنید:

ابتدا باید به شیوه درست، عملیات لکه برداری و جمع کردن مایع روی فرش را انجام بدهید. اگر حجم مایع زیاد است یا روی سطح فرش جمع شده است، با یک قاشق شروع به جمع کردن آن از روی فرش کنید. برای این کار باید از اطراف لکه شروع به جمع آوری مایع از سطح فرش کنید. هیچوقت نباید پارچه‌ای را وسط لکه فشار بدهید، چون با اینکار لکه بیشتر پخش شده و بخش بیشتری از فرش را کثیف میکند.

بعد از اینکه با قاشق، مایع را از روی فرش جمع کردید، یک دستمال پارچه‌ای تمیز، ترجیحا نخی، را به آرامی روی فرش فشار بدهید تا مایع جذب پارچه شود. هرچقدر پارچه جاذب بیشتری باشد بهتر است. بنابراین از حوله تمیز هم می‌توانید استفاده کنید.

سپس با یک دستمال دیگر این عملیات را انجام بدهید. این کار را سه یا چهار بار باید انجام بدهید تا جایی که احساس کنید دیگر چیزی جذب پارچه تمیز نمیشود.

سپس با یک افشانه، مقداری آب سرد را روی لکه بپاشید و دوباره با یک دستمال سفید پارچه‌ای یا حوله تمیز روی فرش بکشید تا تمیز شود. با این کار باقی‌مانده شراب هم از روی فرش پاک میشود. لکه شرابی که همان لحظه روی فرش ایجاد شده، با این روش به خوبی پاک میشود اما اگر لکه قدیمی است به شیوه زیر عمل کنید.

چگونه لکه شراب را از روی فرش پاک کنیم؟بهترین روش پاک کردن لکه شراب از روی فرش

اگر قبلا لکه شراب روی فرش شما ریخته شده و به اصطلاح، لکه کهنه شده است، برای تمیز کردن آن باید از شامپوفرش استفاده کنید.

مقداری آب سرد و شامپوفرش را باهم ترکیب کنید و روی آن قسمت از فرش که کثیف شده است، بریزید. سپس با یک دستمال تمیز و پارچه‌ای روی فرش بکشید تا کف ایجاد شود. اگر شامپوفرش ندارید از مایع دستشویی هم می‌توانید استفاده کنید.

کم کم مشاهده خواهید کرد که لکه جذب پارچه شده و رنگ پارچه تغییر میکند.

وقتی پارچه رنگی و خیس شد، از یک دستمال دیگر استفاده کنید و این کار را آنقدر انجام بدهید و تا رطوبت فرش کم شود.

اگر دیدید هنوز مقداری از لکه پابرجاست، مقداری نمک روی لکه بریزید و دو الی سه ساعت صبر کنید. نمک، رطوبت و باقیمانده شراب را تا حدی به خود جذب میکند. بعد از سه ساعت، با جارو برقی اقدام به تمیز کردن نمک‌های روی فرش کنید.

اگر می‌خواهید آن قسمت از فرش که شراب روی آن ریخته شده است را بشویید، ابتدا فرش را بلند کرده و زیر آن قسمت، یک ظرف بزرگ قرار بدهید. سپس با پارچ آب، مقداری آب سرد روی لکه ریخته و با دستمال تمیز و لطیف، شروع به شستن فرش کنید.

اگر لکه قدیمی باشد نیاز است که مقداری شوینده مناسب مانند شامپو فرش را با آب ترکیب کرده و روی لکه بریزید.

دقت داشته باشید که آب خارج شده باید از زیر فرش به داخل ظرفی که قرار داده‌اید، بریزد.

بعد از اینکه احساس کردید فرش تمیز شده است، ظرف آب را برداشته و یک دستمال خشک یا اسفنج را روی فرش فشار بدهید تا آب کشی فرش انجام شود. سپس باید یک ظرف خالی زیر فرش قرار بدهید تا هوا در زیر فرش هم جریان داشته باشد و فرش کاملا خشک شود. البته شستن فرش به این طریق اشتباه است و باید به قالیشویی مراجعه شود که در ادامه درموردش توضیح خواهیم داد.

قالیشویی امیدانموارد ممنوع برای پاک کردن لکه:

گاهی افراد بدون آگاهی از جنس الیاف فرش، اقدام به روش‌های اشتباهی برای پاک کردن لکه‌ها می‌کنند که معمولا این کارها به الیاف فرش و رنگ آن آسیب میرسانند. مواردی که در ادامه گفته میشوند، رایج‌ترین روش‌های اشتباه برای پاک کردن لکه از روی فرش هستند:

  • استفاده از تینر و الکل قوی برای پاک کردن لکه: اگرچه این مواد خاصیت پاک کنندگی قوی‌ای دارند و رنگ را در خود حل می‌کنند، اما به رنگ نخ‌های فرش نیز آسیب می‌زنند.
  • استفاده از ابزار شستشوی زبر و خشن: این ابزار باعث خراب شدن فرش و آسیب به الیاف فرش میشوند. 
  • استفاده از وایتکس و شوینده‌های قوی: این کار باعث از بین رفتن رنگ فرش و پوسیدگی آن میشود.
  • استفاده از اتو و سشوار برای خشک کردن لکه‌ی شسته شده: این کار هم ممکن است باعث سوختن فرش بشود.

برخی استفاده از سرکه و گلیسیرین را برای پاک کردن لکه شراب توصیه می‌کنند، اما باید به نوع فرش دقت کنید، چون برخی از فرش‌ها ممکن است با این مواد آسیب ببینند. همچنین اگر از سرکه استفاده کرده‌اید حتما باید به درستی فرش را آبکشی کنید، چون بوی نامطبوع سرکه در فرش باقی خواهد ماند.

آیا از پاک کننده‌های لکه که مختص فرش هستند می‌توانیم استفاده کنیم؟

امروزه پاک کننده‌هایی به صورت مایع و پودر فروخته میشوند که برای رفع لکه از روی البسه و فرش هستند. شما می‌توانید از آنها استفاده کنید اما باید احتیاط کنید چون اکثر این محلول‌ها درواقع برای قالیشویی‌ها تولید شده‌اند و استفاده از آنها نیاز به دانش و تجربه دارد.

کمک گرفتن از قالیشویی

و اما میرسیم به ایمن‌ترین راه پاک کردن شراب از روی فرش که کمک گرفتن از قالیشویی است.

از آنجایی که انواع مختلفی از فرش وجود دارد و برخی از آنها مانند قالی‌های دستباف و ابریشمی بسیار حساس هستند، بهترین کار این است که درصورتی که لکه‌ای مانند شراب، روی فرش ایجاد شد، فورا به یک قالیشویی مطمئن مراجعه کنید.

قالیشویی‌ها با استفاده از پودرها و محلول‌های مخصوصِ پاک کردن لکه، اقدام به پاکسازی آن می‌کنند بدون اینکه به فرش آسیبی برسد.

همچنین قالیشویی تجربه شستن انواع فرش و پاکسازی انواع لکه را دارد و به خوبی می‌تواند از عهده این کار برآید.

قالیشویی امیدان لکه‌های ایجاد شده روی فرش شما را با استفاده از روش‌های نوین و مواد شوینده درجه یک، برطرف میکند. 

این قالیشویی علاوه بر شستن انواع فرش دستباف و ماشینی، شستشوی مبلمان و شستشوی خوشخواب را هم انجام میدهد، بنابراین در صورتی که در پاک کردن لکه شراب موفق نبودید یا اینکه به علت حساس بودن و گران بودن کالای خود، قصد داشتید این کار را به دست متخصصین بسپارید، قالیشویی امیدان با بیست سال سابقه، واقع در تهران این کار را به نحو احسن و با هزینه مناسب برای شما انجام میدهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *