رفوگری فرش

نگهداری از فرش فراتر از نگهداری از وسایل خانه است زیرا فرش ایرانی به دلیل برخورداری از زیبایی خیره‌کننده و کیفیت بسیار بالا در جهان شهرت دارد. علی‌رغم شهرت، اصالت و قدمت بالای فرش‌های ایرانی بسیار اتفاق می‌افتد که فرش دچار آسیب‌دیدگی یا پارگی می‌شود. به همین دلیل رفوگری یا ترمیم فرش امری است که باعث طولانی‌تر شدن عمر فرش و بازیافتن زیبایی و جلای قبلی فرش است که منجر به کاربردی شدن و استفاده مجدد از آن در محیط نیز می‌شود.

رفوی فرش اقدام حرفه‌ای است که فردی ماهر برای رفوگری فرش آسیب‌دیده و تبدیل آن به شکل نخست انجام می‌دهد. رفوی فرش و رفوکاری آن یعنی بر طرف کردن عیوب فرش برای عرضه آن. در بسیاری از مواقع فرش پوسیده، سوخته و آسیب‌دیده رفوگری شده و در موزه‌ها به نمایش در می‌آید زیرا ارزش فرش رفوگری شده که دارای قدمتی طولانی است از نظر مادی و معنوی بسیار بیشتر از فرش رفو نشده و دارای ایراد است. رفوگری یکی از اقداماتی است که در قالیشویی امیدان انجام می­گیرد. پس تا آخر با ما همراه باشید تا بتوانیم شما را با سایر خدمات قالیشویی امیدان آشنا کنیم.

رفوگری فرش
تاریخچه رفوگری

فرش ایرانی همچون باغی پر نقش و نگار در میان هنرهای دستی جهان می‌درخشد و باستان‌شناسان قالی «پازیریک» را قدیمی‌ترین فرش دنیا می‌دانند. قدمت این فرش تقریبا به دو هزار سال پیش باز‌می‌گردد. پازیریک یک اثر کاملا ایرانی است که هم‌اکنون در موزه آرمیتاژ کشور روسیه نگهداری می‌شود.

 این فرش قدیمی‌ترین فرش باقی‌مانده متعلق به ۵۰۰ سال پیش از میلاد است و احتمال می‌رود بافت و ترمیم فرش صد سال پیش از این نیز انجام شده باشد. رفوی فرش روشی است که با استفاده از آن می‌تواند فرش‌ها را برای مدتی طولانی نگهداری کرد، رفوی فرش به شیوه رفوگری همزمان با فرش بافی به وجود آمده است.

 
رفوگری فرش

رفوی فرش برای برطرف کردن کجی، پارگی، پوسیدگی، سوختگی و آسیب‌دیدگی فرش انجام می‌شود. برای تعمیر فرش و رفع عیوب جزئی آن از ریشه بافی، شیرازه دوزی، رنگرزی، دارکشی، چرم دوزی و لکه برداری فرش استفاده می‌شود. که این خدمات همگی در قالیشویی امیدان انجام می­گیرد و همچنین بهترین رفوگری فرش با کادری مجرب می­باشد.

تا اینجای مطلب به تعریف رفوگری و رفوکاری و رفوی فرش آشنا شدید. خب اصلا رفوی فرش چطور انجام می­شود و اصلا به چه ابزارهایی نیاز است. پس با ما همراه باشید.

 

رفوی فرش چطور انجام می‌شود؟

برای رفوکاری فرش به وسایلی از جمله چاقوی بافت، نخ و سوزن، درفش، موم، انبردست، کلاف‌های هم‌جنس فرش و انگشتانه نیاز است. در رفوگری فرش ابتدا فرش شسته شده و سپس گره‌های آسیب‌دیده باقی‌مانده با سوزن و درفش از فرش جدا می‌شود. اگر بخش آسیب‌دیده بزرگ باشد آن را در قاب چوبی قرار داده و سپس تارکشی و گره‌زنی انجام می‌شود تا فرش به حالت قبلی خود باز گردد. برای رفع پیچ‌خوردگی و چروک، فرش را با نوارهایی از پشت محکم کرده و فرش را به حالت استاندارد باز می‌گردانند. ولی خود رفوگری همانطور که مزایای زیادی دارد معایبی نیز دارد و ما قالیشویی امیدان به عنوان بهترین رفوگری فرش در تهران وظیفه خود دانستیم تا همراهان عزیز را با این مطالب آشنا کنیم.

 

مزایا رفوگری فرش

رفوی فرش و رفوکاری آن باعث می‌شود فرشی که در حال نابودی و از بین رفتن است احیا شده و نه تنها ارزش مادی آن باز گردانده می‌شود بلکه ارزش معنوی و تاریخی و هنری آن نیز حفظ و نگهداری شود. بخشی از فرآیند حفظ تاریخ هنر ایران محسوب می‌شود.

معایب رفوگری فرش

گاهی هزینه‌های رفوگری فرش بسیار بالا است و ممکن است به نظر افراد این موضوع مقرون به صرفه نباشد، دوباره رنگ‌پریدگی ایجاد می شود و رفوکاری فرش ممکن است از ارزش حقیقی فرش کم کند.

رفوکاری فرش دارای شاخه­ها و اقدامات زیادی می­باشد که قالیشویی امیدان به تعریف تک تک آنها می­پردازد. پس تا آخر همراه ما باشید.

تعمیر فرش
ریشه بافی فرش در قالیشویی امیدان

یکی از خدماتی که در بهترین رفوگری فرش تهران انجام می­گیرد ریشه بافی فرش در قالیشویی امیدان است.
تارهایی که از فرش خارج شده­اند در اصل همان ریشه فرش هستند که باعث می­شوند فرش مقاوم و محکم ساخته شود و این ریشه فرش است که از فرش به شکل کلی محافظت و از پوسیدگی فرش جلوگیری می­کند و باعث می­شود فرش از سلامت فیزیکی برخوردار شود. ریشه بافی باعث می­شود فرش برای مدت طولانی پوسیده نشود.

درست است که ریشه بافی باعث سلامت فرش می­شود اما باید بدانید اگر ریشه آسیب ببیند باید آن را کاملا ترمیم کرد که معمولا این کار توسط کارشناسان حرفه­ای قالیشویی امیدان انجام می­شود. اما ریشه بافی چه است و چطور انجام می­گیرد، ریشه بافی یعنی جدا کردن ریشه­ها و سپس بافتن ریشه جدید در فرش­هایی است که چه به صورت دست باف یا ماشینی نیاز به ترمیم ریشه دارند. مجموعه تخصصی قالیشویی امیدان تمامی خدمات ترمیم و رفوی ریشه را برای شما انجام خواهد داد. اما عملیات ریشه بافی چگونه انجام می­گیرد.

۱-عملیات ریشه بافی یکی از شاخه­های رفوگری فرش

ابتدا ریشه­ای که نیاز به ترمیم دارد و پوسیده شده است توسط قیچی مخصوص بریده می­شود. باید در انجام این کار بسیار دقت کنید زیرا هرگونه سهل انگاری باعث می­شود گره­های اصلی ریشه فرش بافته شده گم شده و ترمیم به درستی انجام نشود. ما ریشه بافی فرش را باید به یک فرد حرفه ای بسپاریم زیرا استفاده از نخ و سوزن که در مرحله بعدی باید انجام شود کار هر کسی نیست. نخ­هایی که نو هستند را باید به بافته­ها دوخت تا ریشه بافی کامل شود. یکی از خدمات قالیشویی امیدان، ریشه بافی برای فرش‌های ناقص است. این عملیات تحت نظر بهترین و متخصص‌ترین افراد و رفوگران مجرب به انجام می‌رسد.

۲-رنگرزی فرش در قالیشویی امیدان 

رنگرزی فرش برای فرش‌هایی مناسب می­باشد که دچار رنگ پریدگی یا تغییر رنگ در بعضی قسمت‌ها شده است. قالیشویی امیدان آماده ارائه کلیه خدمات رنگرزی (یکی از شاخه­های رفوگری فرش) به مشتریان محترم می‌باشد. خب اصلا رنگرزی فرش چه است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

تعریف رنگرزی

تثبیت یک ماده رنگدار بر روی سطح زمینه، مورد نظر رنگرزی می­گویند. ماده رنگی ممکن است به سطح جسم چسبیده و ثابت شود یا آنکه در داخل الیاف نفوذ کند. تثبیت رنگ بر روی سطح زمینه، تابع وضعیت ماده رنگی و ساختمان شیمیایی زمینه می­باشد. هنر رنگرز در آن است که رنگ مناسب زمینه مورد نظر اصلی و سایر سطوح یا رنگ­های مجاور را به کار برد و حاصل کار او از اولین مرحله تا نهایت به آن گونه باشد که رنگ به دست آمده در مقابل سایش، نور، شستشو، مواد شیمیایی مانند اسیدها، بازها و حلال ها، حرارت، رطوبت، گرد و خاک و … دارای ثبات و حداکثر مقاومت باشد. که کارشناسان و متخصصان قالیشویی امیدان یکی از بهترین رفوگری فرش در تهران، به طور مطلوب عملیات رنگرزی فرش را برای مشتریان محترم انجام خواهد داد.

۳-دارکشی فرش در قالیشویی امیدان

دارکشی فرش عملی است برای رفع کجی­های کوچک و سایر موارد مشابه که به صورت فرورفتگی و یا برآمدگی یا سرک در کناره­های فرش دیده می‌شود. که باز یکی دیگر از خدمات کارشناسان و متخصصان مجرب قالیشویی امیدان دارکشی فرش برای مشتریان می­باشد.

عمل دارکشی فرش به عنوان یکی از شاخه­های رفوگری فرش می­باشد که در رفع کجی‌های کوچک موثر است و در مورد کجی‌های بزرگ اثری ندارد و معمولاً فرش دارکشی شده پس از چند سال به حالت اولیه باز می‌گردد.
روش کار دارکشی فرش که توسط کارشناسان قالیشویی امیدان انجام می­گیرد به این صورت است:

ابتدا فرش را بر روی یک سطح چوبی پهن می‌نمایند. سپس کمی آن را با آب مرطوب می‌نمایند که حالت ارتجاعی و کشش پذیری آن بیشتر شود. سپس ابعاد واقعی و صحیح فرش را مشخص نموده، لبه‌هایی که دارای فرورفتگی باشند را توسط چنگک­های مخصوص، آنقدر می‌کشند تا به کلی از بین رفته و محو شود.

بلافاصله برای جلوگیری از برگشت فرش به حالت اولیه، آن را به سطح چوبی زیر آن میخ می‌نمایند. پس از آن که هر چهار طرف فرش به مقدار لازم کشیده شد و کجی های آن پنهان گشت، آن را به مدت دو الی سه روز به همان حالت رها می‌کنند تا مقدار کشیدگی فرش ثابت گردد. سپس میخ‌ها را در آورده و در صورت امکان جای میخ‌ها را با قلاب بافت پنهان نموده و محو می‌کنند.

مواردی که کارشناسان قالشویی امیدان به عنوان بهترین رفوگر فرش در هنگام دارکشی فرش‌ رعایت می­کنند به این صورت است:

۱-که فشار بیش از اندازه برای صاف کردن فرش وارد نمی­کنند زیرا باعث پاره شدن تار و پود فرش و حتی گره­های آن می‌گردد.

۲- از میخ­های ریز و ظریف استفاده می­کنند.

۳- به صورت مرحله­ای بر روی فرش کشش ایجاد می­کنند. یعنی در ابتدا مقدار کمی کشش با زمان معینی وارد و سپس در مرحله بعدی کشش شروع می­شود. در غیر این صورت هیچ فرشی تحمل کشش یکجا و آنی را ندارد. در بعضی مواقع به ویژه در مورد فرش‌های کوچک و ظریف از بخار آب و اتو برای کشش بیشتر استفاده می‌نمایند که بسیار موثر است.

 

۴-چرم دوزی فرش در قالیشویی امیدان

چرم دوزی فرش یکی از شاخه­های رفوگری فرش، تکنیکی است که به منظور جلوگیری از فرسایش تدریجی شیرازه فرش استفاده می‌شود و در چهار طرف فرش انجام می‌شود. چرم دوزی باعث می­شود تا لبه­های فرش نسبت به سایش، از سطح زیرین محافظت کند و در نهایت باعث افزایش طول عمر فرش شود. همچنین چرم دوزی فرش باعث جلوگیری از سرخوردن فرش در کف­های صاف اماکن می­شود و یکی از خدمات دیگری که در قالیشویی امیدان صورت می­گیرد همین چرم دوزی فرش است. این کار به جهت پیشگیری از ساییده شدن، پوسیدگی و یا پارگی فرش‌های گران قیمت بوده که لبه‌ها و حاشیه‌های آن به دلیل تردد بالا در معرض فرسایش زودرس قرار دارند. البته که چرم دوزی به غیر از موارد بالا از لول شدن گوشه‌های فرش هم جلوگیری می‌کند و در حفظ زیبایی فرش بسیار موثر است.

از دیگر کاربردهای چرم دوزی فرش

چرم دوزی فرش باعث می­شود کجی‌های ناچیز در طول و عرض فرش پر شده و با کم‌ترین هزینه نقص بوجود آمده را برطرف کرد. چرم دوزی فرش که معمولا در طول فرش و در مواردی خاص عرض آن نیز دوخته می‌شود می‌توان برای پوشاندن محل میخ‌ها، سوزن‌ها و نقاط معیوب استفاده کرد. برای این کار چرم را در پشت فرش با نخ و سوزن به صورت زیگزاگ می دوزند.

چرا که دوخت چرم نباید در یک خط موازی انجام شود؛ چون در این صورت به راحتی پاره شده و از فرش جدا خواهد شد. بدین جهت باید به صورت زیگزاگ مورد استفاده قرار گیرد. پس از دوخت کامل چرم به فرش، عمومآً تمام نقاط چرم دوزی شده و این کفپوش با چکش کوبیده می‌شود، تا لول شدگی‌های احتمالی فرش برطرف شده و گوشه‌های آن به طور کامل صاف شده و ظاهری جذاب و شکیل یابد. که تمامی این مراحل در قالیشویی امیدان به طور مطلوب انجام می­گیرد.
پس تا به اینجای کار متوجه شدید که چرم دوزی فرش در موارد مختلفی همچون محافظت از فرش و شیرازه فرش و یا جلوگیری از حرکت و راه رفتن آن روی سطوح صاف و یا به جهت زیبایی فرش انجام می­گیرد. در قالیشویی امیدان از چرم مرغوب برای چرم دوزی فرش استفاده می­کنند. چرا که در طول عمر و کارایی درست آن تاثیر به سزایی دارد. نوع ارزان قیمت آن معمولا پس از مدتی خشک شده و از فرش جدا می شود. پس در واقع لایه محافظتی شیرازه فرش تان را از دست می­دهید. یا در مواردی به دلیل خشکی چسبندگی خود را درسطوح صاف از دست داده و فرش دیگر از حالت پایدار خود خارج می­شود.

رفوکاری فرش

۵-شیرازه دوزی فرش یکی از شاخه­های رفوگری فرش

همانطور که می­دانید شیرازه فرش در چپ و راست فرش قرار دارد. هر فرشی پس از استفاده طولانی ممکن است دچار پوسیدگی شیرازه شود اما نگران نباشید کارشناسان قالیشویی امیدان این مشکل را حل نموده و برای شیرازه دوزی فرش عموما شیرازه فرسوده را از فرش جدا می‌کنند و بعد شیرازه مشابه دیگری را به آن می‌دوزند. بد نیست بدانید شیرازه دوزی فرش نیازمند به تخصص و تجربه کافی است. چرا که اگر شیرازه دوزی اشتباه انجام شود باعث ایجاد ظاهری نازیبا شده و ممکن است به فرش آسیب بزند.
شیرازه دوزی فرش همان بافت گرد لبه های فرش است که در کناره­های طولی فرش بافته می­شود تا مسئول وظایف حفاظتی فرش را در دست بگیرد. شیرازه دوزی فرش پس از اتمام کار بافت فرش توسط متخصصان رفوکار قالیشویی امیدان به جهت جلوگیری از ریزش بافت فرش و زیبایی بر روی فرش بافته می­شود.

انواع شیرازه دوزی در قالیشویی امیدان

برای شیرازه دوزی فرش به سه چیز اصلی نیاز است: اول سوزن، دوم نخ چرم دوزی و سوم خامه متناسب با رنگ فرشی که قرار است شیرازه بر آن بافته شود. پس از تهیه وسایل مورد نیاز بد نیست بدانید که این خدمت از کارشناسان رفوکار قالیشویی امیدان برای رفوی فرش به ۵ صورت متصل، منفصل، متخاصم، متقاطع و چند ردیفه انجام می­پذیرد.

۶-لکه برداری فرش در قالیشویی امیدان

لکه برداری به منظور برداشتن انواع لکه­ها از روی فرش با استفاده از محلول­های مخصوص لکه برداری که توسط متخصصان قالیشویی امیدان صورت می­گیرد.
اگر لکه یک محلول آبی است به عنوان مثال الکل یا رنگ غذا، آبگوشت و بستنی، محلولی شامل یک چهارم قاشق چای­خوری سرکه سفید و ۳۲ اونس آب را با یکدیگر میکس کرده و از آن برای لکه برداری استفاده می­شود.

برای لکه­های شدیدتر مانند شکلات، خون یا کافه، یک قاشق سوپ خوری محلول آمونیاک در یک فنجان آب استفاده می­شود.

محلول­های دیگر که بوسیله کارشناسان قالیشویی امیدان توصیه می­شود عبارت است از ترکیب یک بخش از سفید کننده کلر در ۵ بخش آب، برای زمانیکه  فرش شما مدت طولانی تری رنگی شده است. لازم به ذکر است استفاده از کلر باید توسط کارشناس و شخص وارد انجام گیرد وگرنه امکان آسیب دیدن فرش وجود دارد.

توصیه­ای که کارشناسان قالیشویی امیدان در مورد لکه برداری فرش دارند این است که هیچگاه برای لکه برداری از محلول­های قوی استفاده نکنند.

بهترین مرکز رفوگری فرش
سخن پایانی

نگهداری از فرش فراتر از نگهداری از وسایل خانه است زیرا فرش ایرانی به دلیل برخورداری از زیبایی خیره‌کننده و کیفیت بسیار بالا در جهان شهرت دارد.

رفوی فرش برای برطرف کردن کجی، پارگی، پوسیدگی، سوختگی و آسیب‌دیدگی فرش انجام می‌شود. رفوی فرش روشی است که با استفاده از آن می‌توان فرش‌ها را برای مدتی طولانی نگهداری کرد، رفوی فرش به شیوه رفوگری همزمان با فرش بافی به وجود آمده است.

در ادامه با شاخه­های رفوگری فرش آشنا شدیم و دانستیم که ریشه بافی فرش، رنگرزی فرش، دارکشی فرش، چرم دوزی فرش، شیرازه دوزی فرش و لکه برداری فرش از شاخه­های رفوگری فرش می­باشد. برای تعمیر فرش و رفع عیوب جزئی آن از ریشه بافی، شیرازه دوزی، رنگرزی، دارکشی، چرم دوزی و لکه برداری فرش استفاده می‌شود.

با مفهوم دارکشی فرش آشنا شدیم که فرش عملی است که برای رفع کجی­های کوچک و سایر موارد مشابه که به صورت فرورفتگی و یا برآمدگی یا سرک در کناره­های فرش دیده می‌شود انجام می­گیرد.

با کاربردهای چرم دوزی فرش آشنا شدیم که چرم دوزی علاوه بر اینکه مانع از سر خوردن فرش می­شود بلکه باعث می­شود که فرش لول نشود و شیک بماند. دانستیم که لکه برداری فرش با محلول­های قوی صورت نمی­گیرد زیرا باعث آسیب به فرش می­شود. که این خدمات همگی در قالیشویی امیدان انجام می­گیرد و همچنین بهترین رفوگری فرش در تهران با کادری مجرب می­باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *